HomeBosna a Hercegovina › Bosna a Hercegovina památky a zajímavosti

Bosna a Hercegovina památky a zajímavosti

Stát Bosna a Hercegovina se může pochlubit několika městy se zajímavými pamětihodnostmi a krásnými přírodními zákoutími. Pakliže budete v hlavním městě „Sarajevo“ této výjimečné destinace, nezapomeňte zde navštívit Baščaršijské náměstí, které se může pochlubit bohatou islámskou architekturou. Pokochejte se zdejšími nízkými upravenými domy, také se projděte uzoučkými uličkami s kamenným hladkým dlážděním. Rozhodně si nenechte ale ujít krámky a obchůdky s vlastními rukodělnými výrobky, ve kterých si pořídíte nejeden suvenýr. Bezprostřední blízkosti se nachází nejznámější pamětihodnosti, jako je kupříkladu Gazi Husrev-begova mešita z 16. století. Hned vedle stojí nejenom náhrobní kaple, ale i fontána, hodinová věž, koránová škola, unikátní lázně, knihovna či hřbitov, na kterém spočinulo mnoho významných osobností. Skvělé jsou i další památky, jako je Katedrála srdce Ježíšova, pravoslavný chrám v barokním slohu, kostel sv. Antonína, Kozí a Latinský most, Svrzův dům z 18. století, Národní divadlo v novorenesančním slohu, Zemské muzeum. V blízkosti hlavního města se rozprostírá park Vrelo Bosne s přenádhernou oázou plnou zeleně, průzračných mělkých jezírek, vodopádů a můstků.

Za zmínku stojí druhé nejvyhledávanější a největší město Bosny a Hercegoviny zvané Mostar, ve kterém shlédnete Karadozbegovou mešitu, jenž byla postavena v průběhu 1557 až 1558. Kromě toho zde stojí stavitelský skvosty, jako je například Starý most z 16. století, most Mujagy Komadina apod.

Výtečným turistickým místem je i malebné městečko Medžugorje, které objevíte zhruba třicet kilometrů jižněji od pozoruhodného města Mostaru. Jde o nejnavštěvovanější poutní místo zjevení panenky Marie. V okolí necelých deseti kilometrů se všem turistům nabízí opravdu neskutečná podívaná na zdejší přírodní krásu. Nachází se zde vodopády Kravice, které jsou monumentální. Pod těmito vodopády s průzračnou čistou vodou se můžete v horkých dnech ochladit a žádný kolemjdoucí nebude pohoršen.

Upoutat Vás může menší středověké městečko „Počitelj“, které se proslavilo pirátskou historií. Stojí zde rozvalina hradu s tureckým podhradím. K vidění je tu mešita, veřejné lázně, střední muslimská škola.

Zavítat ovšem můžete i do ostatních měst Bosny a Hercegoviny, jako je Banja Luka, Bihač, Gradačac, Jajce, Stolac, Travnik, Višegrad.

Napiš názor