HomeBosna a Hercegovina › Kultura, památky a příroda Bosny a Hercegoviny

Kultura, památky a příroda Bosny a Hercegoviny

Krajina Bosny a Hercegoviny je z velké části formována pásmy Dinárských hor. Nejvyšší pohoří se nachází v jihozápadní oblasti země. Ve vnitrozemí se nachází níže položené oblasti Bosenského rudohoří pokryté listnatými lesy. Největší řekou je zde Neretva. Ta tvoří největší přítok jadranského moře v tomto teritoriu. Na území Bosny a Hercegoviny se nachází řada jezer. Největším jezerem je umělé jezero Buško. To zabírá 57 km čtverečních a bylo vybudováno jako umělá zásobárna vody pro elektrárnu Orlovac.

Jednu z nejkrásnějších přírodních scenérií turisté naleznou u vodopádů Kravice. Vodopády Kravice leží na řece Trebižat. Samotné vodopády jsou vysoké úctyhodných 27 metrů a široké 120 metrů. Zážitek se umocňuje při dostatku vody. Ti, kdo by si chtěli pod vodopády zaplavat, tak mohou. Běžně se zde organizují plavby na kánoích a kajacích.

Turisté, kteří by chtěli na chvíli vyrazit do panenské krajiny, tak mohou navštívit například chráněný park Hutovo Blato. Park Hutovo Blato se nachází 10 km od města Metkoviče. Park zabírají z velké části mokřady a bažiny. Žije zde na 350 druhů vodních ptáků.

Turisté, jež se mnohem více zajímají o historii, architekturu a obecně o umění, by měli rozhodně zavítat do archeologické lokality Mogorjelo. Během 19. a 20. století zde byly objeveny pozůstatky opevněné usedlosti z 3. století. Na jejích pozůstatcích později byly postaveny dvě starokřesťanské baziliky. Ty byly zničeny začátkem 7. století.

Mnoho věřících turistů zamíří i do vesnice Medjugorje, kde se v roce 1981 prý zjevila P. Marie. K místu zjevení vede poutní okruh hraničený měděnými deskami, na nichž jsou vyvedeny výjevy z Kristova života. Poutní místo už navštívilo 25 milionů poutníků.

Nezapomenutelný zážitek skýtá i jeskyně Badanj. Zdejší raritou je rytina koně pocházející ze starší doby kamenné. Jeskyni pravděpodobně obýval kromaňonský člověk.

Napiš názor