HomeBosna a Hercegovina › Počasí Bosna a Hercegovina

Počasí Bosna a Hercegovina

Počasí Bosna a Hercegovina má podobné příznaky jako u nás, avšak najdou se tu i rozdíly. Neboť daná destinace se člení do tří klimatických zón. V první klimatické zóně se nachází Panonská nížina, která leží na severu území. Jde o mírně kontinentální klima, které je známé svými dlouhými teplými léty a mírnějšími zimami. Právě v letních měsících se zde pohybují průměrné teploty okolo 23 °C a nejtepleji je tu v červenci. Zato v zimě průměrné teploty klesají mírně pod 0 °C a nejchladněji je tu právě v lednu, kdy teplota poklesne na -1 °C. Ročně zde spadne minimálně 750 mm srážek.

Ve druhém klimatickém pásu tzv. kontinentálním horském klimatu se rozprostírá horská a polohorská oblast s krátkými dosti teplými letními dny a chladnějšími zimními měsíci. Zabírá většinu území. Celoročně se zde průměrná teplota pohybuje něco okolo 7 °C. Avšak nejchladněji je tu v měsíci lednu, kdy teplota poklesne na -3 °C. Nicméně v této klimatické oblasti mohou minimální teploty poklesnout až k -35 °C. Obvykle zde spadne 1200 mm srážek.

Zatímco třetí klimatická zóna (středomořského klimatu) se vyskytuje na malém území Bosny a Hercegoviny a to podél města Neum, které se tyčí na pobřeží známého Jaderského moře. Počasí Bosna a Hercegovina v této části vyniká velmi dlouhými teplými letními měsíci a mírnější zimními dny s deštivými srážkami. V červenci se zde pohybují průměrné teploty něco okolo 22 °C a v lednu zase nepřesáhne 0 °C.

Počasí Bosna a Hercegovina je opravdu rozmanité. Například hlavní město Sarajevo se nalézá blízko rozhraní mírnějšího kontinentálního a teplejšího středomořského podnebí. Je zde v průměru 10 °C, některé letní dny vystoupá teplota k 30 °C, zatímco v zimě může poklesnout až k -9°C. Zato ve městě Mostaru se může rtuť teploměru v létě vyšplhat až 40 °C a v zimě tu panuje průměrná teplota 2 až 9 °C.

Napiš názor